Espresso Kahve Makinesi Tamiri

Espresso kahve makinesi günümüzde en çok kullanılan kahve makinesi çeşitlerinden biridir. Genel itibari ile evlerde, ofislerde, işletmelerde ya da kafelerde farklı özelliklerde ve farklı donanımlarda birçok farklı espresso kahve makinesi kullanılmaktadır. Genel olarak espresso makineleri doğru kullanım şartı ile oldukça uzun seneler, ilk günkü performansı ile kullanılabilir. Elbette aynı kahve makinesini bu denli uzun bir süre kullanmak için kaliteli espresso kahve makinesi tercih edilmelidir. Kaliteli, doğru kullanım özelliklerine ve kurallarına uyulan kahve makineleri bakımları ve temizliği düzenli olarak yapılırsa ömür boyu, ilk günkü performansı ile kullanılabilir.

Günümüzde halen kullanılan ve ikinci dünya savaşından kalan kahve makineleri halen aktif olarak kahve öğütmede ve kahve yapımında kullanılmaktadır. Kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiş olan kahve makinelerinin düzenli olarak temizlenmesi, bakımlarının yapılması oldukça önemlidir. Epresso kahve makinesi bakımıkesinlikle aksatılmamalıdır.

Espresso makinesi bakımı için farklı ekipmanlar kullanmak gerekmektedir. Bu ekipmanlar, kullanılan makineye ve makinenin özelliklerine göre belirlenmektedir. Bazı makinelerin bakımı, makineyi kullanan kişi tarafından rahatlıkla yapılabilir. Ancak daha büyük makinelerin bakımı için teknik servisten destek almak gerekebilir. Genel olarak espresso makinesi bakımı için eğer makine ev tipi bir espresso makine ise; üreticisi tarafından belirtiler tabletler ile temizliği ve bakımı oldukça kolay yapılabilir. Bunun yanı sıra ev tipi espresso makinesi bakımı için kireç sökücü tabletler kullanılabilir. Bu aşamada kullanıcıların dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Bunun yanı sıra kahve makinası bakımı için eğer kullanılan makine profesyonel amaçlarla kafe ya da bar gibi alanlarda kullanılıyorsa kullanıcı günlük olarak ve haftalık olarak bakımını yapmalıdır.  Kahve makinası bakımı günlük olarak; her buhar almada buhar borusu temizlenmelidir. Her kahve yapımından sonra ise makine üzerinde bulunan filtreler temizlenmelidir. Kaşık temizliği de aksatılmamalıdır. Haftada bir yapılan bakımlarda ise uygun deterjanlar ya da ekipmanlar kullanılarak tüm elemanların yıkanması önerilir. Bu bakımın yanı sıra her altı ayda bir profesyonel bir ekibin yaptığı teknik bakımların düzenli olarak yapılması da önerilmektedir.

25Eylül
2017
  • 60
  • 0
Category: Espresso Teknik

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Abone Olun

Haftalık bülten